Kurz pro začínající školní psychology
Vzdělávací program je zaměřen na získání znalostí a rozvoj dovedností, které jsou potřebné pro práci školního psychologa. V průběhu kurzu se účastníci dozví informace související s pozicí školního psychologa, pracovní náplní a s možnostmi spolupráce s externími organizacemi. V kurzu se také budeme zaměřovat na práci s třídními kolektivy, která je ve školách velmi žádaná a v níž je nezbytná znalost dynamiky třídy, preventivních programů, intervencí v případě výskytu šikany a další.
Důležitou součástí práce školního psychologa jsou individuální konzultace s žáky. Proto se v kurzu budeme věnovat nejčastějším psychickým potížím, s kterými se žáci, případně jejich rodiče, obracejí na školního psychologa a budeme detailně probírat možnosti podpory těchto klientů. Nedílnou součástí kurzu bude také téma podpory pedagogického sboru a možnosti práce s ním. Prostor bude věnován i oblasti sebepéče a duševní hygieny školního psychologa. Benefitem kurzu pro všechny účastníky je možnost absolvovat online formou intervizní nebo supervizní setkání. Tento benefit je možné využít během doby trvání kurzu nebo po jeho absolvování.
Cílová skupina
Školní psychologové základních škol, školní psychologové středních škol.
Termíny
19. 10. - 20. 10. 2024
Jakým tématům se budeme věnovat
- Pozice školního psychologa
- Náplň práce školního psychologa
- Pracovní prostředí
- Spolupráce školního psychologa s dalšími institucemi
- Preventivní programy, diagnostika třídních kolektivů
- Řešení šikany
- Aktivity pro posilování třídního klimatu
- Individuální práce s žáky, základy krizové intervence
- Práce s úzkostnými klienty
- Práce s klienty s depresí, sebepoškozováním, poruchami příjmu potravy
- Práce s učiteli, syndrom vyhoření
- Bálintovská skupina
- Sebepéče, psychohygiena, supervize, zdroje
Cíl kurzu
Vzdělávací program nabízí účastníkům možnost, aby si doplnili znalosti a dovednosti nezbytné pro výkon profese školního psychologa. Po absolvování kurzu budou školní psychologové vědět, co patří k jejich roli a pracovní náplni, a také jak nejlépe svou pozici ve škole vytvořit a jak ji začlenit do celkového systému školy. Účastníci si osvojí základní znalosti a dovednosti pro práci s třídním kolektivem, jednotlivými žáky i učiteli. Budou znát postupy pro podporu třídního kolektivu a také pro řešení šikany. Současně získají bližší informace o nejčastějších psychologických potížích žáků, s kterými se mohou setkat v rámci individuálních konzultací.
Cílem kurzu není pouze předat znalosti, ale také rozvíjet dovednosti potřebné pro výkon práce školního psychologa. Pro rozvoj těchto dovedností jsou klíčové praktické nácviky, které jsou důležitou součástí kurzu. Účastníci sami na sobě vyzkouší aktivity, které pak mohou zařadit do vlastní praxe. Natrénují si poradenský rozhovor s žákem a současně se seznámí s technikami pro práci s učiteli, ani zde nechybí praktický nácvik. V průběhu kurzu bude vymezen prostor pro dotazy účastníků a sdílení vlastních zkušeností.