Sebevražedné jednání u žáků
Kurz je určen pro pedagogické pracovníky, kteří chtějí získat potřebné znalosti a dovednosti, jak pracovat s žáky, kteří mluví o sebevraždě nebo jeví známky sebevražedného jednání.
Zaměříme na typologii sebevražd a možné spouštěče, oddělíme černé myšlenky od plánování konkrétních kroků sebevraždy a povíme si o varovných signálech, které nám mohou napovědět, že žák o tomto kroku uvažuje.
Na kurzu si vyzkoušíme, jak mluvit s žákem, který jeví známky sebevražedného jednání. Zaměříme se na to, jak žákovi, v souladu s legislativou, adekvátně pomoci a na co si dávat během rozhovoru s ním pozor. Prostor bude věnován také tomu, jak se po rozhovoru se sebevražedným žákem opečovat.
Během kurzu bude prostor pro diskuzi, zkušenosti a Vaše dotazy. Jsou vítány Vaše vlastní kazuistiky.
Cílová skupina
Školní psychologové, školní speciální pedagogové, sociální pedagogové, metodici prevence, výchovní poradci, učitelé, ředitelé škol, asistenti pedagoga, vychovatelé.
Jakým tématům se budeme věnovat
· základní teoretické vymezení sebevražedného jednání
· možné spouštěče
· sebevražedné myšlenky versus sebevražedné tendence/plánování sebevraždy
· varovné signály a co dělat, když si jich všimnu
· jak komunikovat se žákem, který mluví o sebevraždě, na co si dávat během rozhovoru pozor
· hledání opěrných bodů + síť pomoci
· sebepéče po náročném rozhovoru
Cíl kurzu
S tématem sebevražedného jednání u žáků se ve školním prostředí setkáváme stále častěji. Cílem tohoto kurzu je dát možnost pedagogům zorientovat se v této problematice. Pochopit příčiny suicidálního jednání a naučit se ho včas rozpoznat. Kurz má pedagogy naučit, jak se sebevražednými žáky adekvátně komunikovat a jak je v jejich situaci podpořit a poskytnout jim pomoc v souladu s jejich kompetencemi. Nedílnou součástí kurzu jsou praktické nácviky, díky kterým si mohou účastníci osvojit dovednosti vedení rozhovoru se sebevražedným žákem a také sdílet zkušenosti v souvislosti s touto problematikou.